5 bin 20 depremzede misafirimiz var

Giresun Valiliği, Kahramanmaraş merkezli depremin hemen sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların giderilmesi ve ilimize gelen afetzede vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için yürütülen iyileştirme çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

5 bin 20 depremzede misafirimiz var
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.02.2023
34
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenerek kendi imkanlarıyla veya kurumlar aracılığıyla ilimize gelen afetzedeler, Giresun Valiliği koordinasyonunda misafir edilmeye devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 06.02.2023 tarihli emriyle; 10 ilimizde meydana gelen deprem afeti nedeniyle afet bölgesinde olan ve tahliye talebinde bulunan vatandaşlarımızın afet bölgesinden tahliye edilmesine karar verilmişti.

Bu kapsamda Giresun Valiliği koordinasyonunda; “Asrın Felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan ya da ağır hasar gören afetzedeler; Giresun’da ev, otel, yurt ve kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirildi.

Giresun’da 19.02.2023 tarihi itibarıyla 5020 depremzede vatandaşımız misafir edilmekte. İlimizde misafir edilen 4452 depremzede vatandaşımız; Valiliğin koordinasyon sağladığı veya kendi isteği ile tuttuğu evde (akraba, yakını, arkadaşında vs.) kalmakta.

568 depremzede vatandaşımız ise Giresun, Bulancak, Çamoluk, Espiye ve Piraziz’de bulunan Öğretmenevi ve ASO Müdürlüğü ile Yeşil Giresun M.T.A.L. Döner Sermaye İşletmesi (Uygulama Oteli), Orman İşletme Misafirhanesi, DSİ 226.Şube Müdürlüğü Misafirhanesi, FİSKOBİRLİK Eğitim ve Sosyal Tesisleri, Aripsas Otel ile Seyyid Vakkas Yurt Müdürlüğüne bağlı öğrenci yurtlarında misafir edilmekte.

Kahramanmaraş merkezli depremin hemen sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen şartların giderilmesi ve ilimize gelen afetzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanması için yürütülen iyileştirme çalışmaları da aralıksız sürüyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu kapsamda ilimize gelen depremzede vatandaşlarımızdan; depremin travmasını atlatabilmeleri için 1725 depremzedeye, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanlarınca psikolojik destek çalışması yürütüldü. Depremzede vatandaşlarımızdan 1076’sı hastanelere başvuruda bulundu. Bunlardan yatışı sağlanan 24 vatandaşımız taburcu edildi. 15 kişinin ise tedavisine devam edilmekte. Ayrıca toplam 910 depremzedemizin gıda, hijyen, kıyafet ve kırtasiye gibi temel ihtiyaç talepleri de karşılandı. İlimizde misafir edilen depremzede vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılanacak olup tüm kurum ve kuruluşlarımızla depremzede vatandaşlarımızın acılarını dindirmeye ve yaralarını sarmaya devam edeceğiz.” denildi.

REKLAM ALANI