BATEM öğrencileri tarımı üreterek öğrenecek

Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Tarım” alanı açıldı. Okul öğrenci kabulüne 2023-2024 eğitim-öğretim yılında başlayacak. Tarım alanı Giresun’da tek ve ilk olması açısından büyük önem taşıyor.

BATEM öğrencileri tarımı üreterek öğrenecek
REKLAM ALANI
Yayınlama: 05.04.2023
19
A+
A-

Tarım alanı açılması çalışmalarına Milli Bakanlığı’nın vizyon ve hedefleri doğrultusunda başlandığını ifade eden İlçe Millî Eğitim Müdürü Şenel Bulut, “Tarım alanımız okulumuza, ilçemize ve ilimize hayırlı olsun” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleki eğitimin geliştirilmesi adına yürüttüğü çalışmaların geleceğe ışık tutmaya devam ettiğini belirten Bulut, “Ülkemizin ve milletimizin ihtiyaç duyduğu her alanda ve zamanda sahada olan meslek liselerimiz üretim anlamında da katma değer üretmeye devam ediyor. Pandemi döneminde siperlik, deprem bölgeleri için soba üreterek okulun mesleki eğitim ve üretim vizyonunu geliştiren Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin bünyesinde açılan ilimizin ilk ve tek tarım alanının açılması da bu açıdan büyük önem arz ediyor. Tarımın geleneksel olmaktan çıkarak akıllı, bilinçli ve makineli tarıma dönüştüğü günümüzde öğrencilerimizi modern tarım yöntem ve araçlarıyla donatmak, girişimcilik bilgi ve cesaretini kazandırmak çok önemli bir hedef haline gelmiştir” açıklamasında bulundu.

‘Tarım’ alanı kapsamında oluşturulacak serada öğrenciler tarafından ürün yetiştirileceğini aktaran Bulut şunları kaydetti;

“İlimiz tarım yapılabilecek alana sahip olup; halk fındık üretimi yapmakta ve tarla dediğimiz alanda kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sebze yetiştirmektedir. Modern tarımın yaygınlaşması, tarıma yönelik desteklerin artması (Tarım Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, KOSGEB), tarımsal ürünlere talebin yoğun olması sebebiyle bu alanda girişimci ve istihdam açığı ortaya çıkmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı 2023 vizyonunda meslek liselerine önem vermiş, beceri atölyeleri ile öğrencilerin alanlarında uygulamalı olarak yetişmesini desteklemiştir. Uygulamalı tarım alanı eğitimi MEB 2023 vizyonuna uygun bir eğitim yaklaşımıdır. Bu bağlamda tarım alanımız hem üretim hem de girişimcilik adına güzel çalışmalara olanak sağlayacak. Öğrencilerimiz seralarda ürün yetiştirecek, fındık üretimini bilinçli hale getirerek üretim kapasitesini artıracak ve de üretmekle kalmayarak fındıkları işleyecek, kurutma ve paketleme yaparak ihracat yapacaklar.

Böylece öğrencilerimiz okul döner sermaye çalışmaları kapsamında emeklerinin maddi karşılığını alacak ve katma değer oluşturarak ülke ekonomisine ciddi katkı sunacaklardır.

Bulancak olarak güzel projelere ve çalışmalara öncü olmaya devam edeceğiz. Tarım alanın açılması için gayret gösteren Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi idareci ve öğretmenlerine, protokoller ile sürece destek veren kamu kurumu ve özel sektörümüze teşekkür eder, İlimizde tek olan “Tarım Alanı”nın öğrencilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.”

REKLAM ALANI