CHP’den siyasette kadın vurgusu

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, Türkiye’de toplumun yarısını oluşturan kadınların ne yazık ki eşit bir şekilde eğitim ve istihdam olanaklarına ulaşamamakta, kültürel ve siyasal alanda ise yeterince temsil edilmediğini ifade etti.

CHP’den siyasette kadın vurgusu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.03.2023
62
A+
A-

Uzunalioğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, “Kadının özgür bir birey olması kültürel, tarihsel ve dinsel gerekçelerle engellenemez. Bu gerekçelere dayanılarak kadınlarımız eğitim hakkından, iş hayatından, toplumsal yaşamdan uzaklaştırılamaz” dedi.

CHP İl Başkanı Gültekin Uzunalioğlu şunları kaydetti; “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yaygın olması toplumsal ilerlemenin önündeki en önemli engeldir. Aile içinden başlayarak kamusal alana yayılan cinsiyet ayrımcılığı ve cinsiyet eşitsizliğine neden olan politikalar, kadının insan haklarının ihlalinde başrol oynamaktadır.

Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar alma süreçlerine etkin ve eşit biçimde katılmaları için eşit fırsatlar tanınmalıdır. Ülkemizde son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin sayısı hızla artmaktadır. AKP iktidarının çekildiği rafa kaldırdığı, kadına karşı şiddetin önlenmesinin ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesini iktidarımızda derhal yürürlüğe sokacağız. Kadın hak ve kazanımlarından geriye götürmeye yönelik her türlü girişimin karşısındayız. Bir sonraki 8 Mart’ı kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği, barışın ve özgürlüğün var olduğu bir Türkiye’de kutlayacağımız inancı ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlarım.”

REKLAM ALANI