Deprem bölgesinde duygusal travma var!

CHP milletvekili aday adayı Sosyolog-Eczacı Elvan Işık Gezmiş, deprem bölgesine ilişkin gözlem, tespit ve taleplerini partisinin yetkili organlarına bir rapor olarak iletecek.

Deprem bölgesinde duygusal travma var!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.02.2023
Düzenleme: 28.02.2023 07:03
70
A+
A-

42. Bölge Eczacılar Odası üyesi eczacılarla birlikte deprem bölgelerinde gönüllü olarak görev yapan CHP Giresun Milletvekili aday adayı Eczacı Elvan Işık Gezmiş, “depremzedelerin barınma, beslenme başta olmak üzere pek çok şeye ihtiyaçları var. Ama en önemlisi deprem travmasını aşmaları ve yaşama yeniden tutunmaları gerekiyor. Bu çok ciddi bir sorun” dedi.


“TRAVMA HALİ VAR”
Gezmiş, yaptığı yazılı açıklamada bölgede kaldıkları süre içinde Malatya’da sahra çadırı eczanesinde ve köylerde hizmet verdiklerini, depremzedelerin sağlıklarına kavuşmalarına katkı sunduklarını söyledi. Bir sosyolog olarak bu süre içinde gözlemlerde bulunduğunu söyleyen Elvan Işık Gezmiş, açıklamasında deprem travmasına dikkat çekti. Gezmiş, “Depremzedelerimizin tümünde, özellikle çocuklar ve kadınlarda; korku, kuşku, kaygı, endişe, güvensizlik duygularının yarattığı bir travma hali var. Yakınlarını kaybetmenin acısı var. Bunun için elbette psikiyatri bilimine, psikolojilerini rehabilite edici programlı çalışmalara ihtiyaç var. Bu olumsuz ruh halinin kalıcı hale gelmemesi için acil olarak ilgili kurum ve kuruluşların bölgeye seferber edilmesi şart” dedi.


“BU ZOR GÜNLERİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ”
Depremin sadece deprem illerini ve bir bölgeyi değil, ülkemizin tümünü etkilediğini vurguyan Gezmiş, bu etkilerin de ancak dayanışma ile aşılacağını belirterek, şunları söyledi: “Yurttaşlarımız tam bir seferberlik içinde depremzedelerin yardımına koştu, koşuyor. Tüm dünya Türkiye için tek yürek olmuş durumda. Bu iyilik duygusunun, dayanışma ruhunun kaybolmaması ve aslına bakarsanız çok uzun bir süre daha diri tutulması gerekiyor. Özellikle siyasetçilerin ve yöneticilerin; ayrışmayı, ötekileştirmeyi, kutuplaşmayı bırakmaları bunun yerine daha birleştirici sevgi, saygı dili kullanmaları gerekiyor. Bu zor günleri ancak böyle aşabiliriz. Hayatın normale dönmesi için herkes üzerine düşen görevi sorumlulukla yerine getirmeli. Depremin toplumumuz üstündeki enkazını inşallah hep birlikte kaldıracağız. Kısa bir süre sonra seçimler de yapılacak ve dilerim yepyeni bir devlet yönetme anlayışının iktidarıyla  depremzedelerimize sahip çıkacağız. Depremin yarattığı ekonomik, sosyal, siyasal sorunlarımızı kısa sürede çözerek ülkemizi esenliğe kavuşturacağız..”
CHP Milletvekili aday adayı Sosyolog-Eczacı Elvan Işık Gezmiş, deprem bölgesine ilişkin gözlem, tespit ve taleplerini partisinin yetkili organlarına da bir rapor olarak ileteceğini sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI