Dr. Medet Coşkun: Müslüman kardeşinin sıkıntısına kayıtsız kalamaz

Giresun İl Müftülüğü ev sahipliğinde zekatın mahiyeti, TDV’nin yurt içi ve yurt dışı zekat organizasyonları ile depremzedelere yönelik çalışmaların tanıtımı amacıyla “Ramazan ve Zekat İyilik Buluşmaları” programı düzenlendi.

Dr. Medet Coşkun: Müslüman kardeşinin sıkıntısına kayıtsız kalamaz
REKLAM ALANI
Yayınlama: 12.04.2023
19
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla ülke genelinde “2023 Ramazan ve Zekat İyilik Buluşmaları” düzenleniyor.

Bu kapsamda Giresun İl Müftülüğü ev sahipliğinde “Ramazan ve Zekat İyilik Buluşmaları” programı düzenlendi.

Program çerçevesinde Giresun’da bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Medet Coşkun, iki gün boyunca çeşitli programlara katılıp, ziyaretler gerçekleştirdi ve hayırsever iş insanlarının buluşturulduğu iftar programına katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ramazan Topcan, zekatın, zengin ve fakir sınıflar arasındaki yardımlaşmanın ibadet halini almış şekli olduğunu vurguladı.

Zekatın iyiliğe erişmenin önemli şartlarından biri olduğunu ifade eden İl Müftüsü Topcan, “Zekat, insandaki hırs ve cimrilik gibi kötü huyları gidererek, yerine cömertlik, iyilik, merhamet ve hayırseverlik gibi güzel huyları yerleştiren bir ibadettir.” dedi.

Ardından söz alan Dr. Medet Coşkun, Ramazan’ın Kur’an ve ibadet ayı olduğu kadar yardımlaşma, paylaşma ve dayanışma ayı da olduğunu ifade etti.

Deprem, sel ve benzeri nedenlerle muhtaç duruma düşen vatandaşlara yardım eli uzatılması gerektiğini ifade eden Dr. Coşkun, “Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de, ‘Mü’minler ancak kardeştirler’ buyuruyor. Bu ayetin üzerinde biraz düşünmek, tefekkür etmek gerekir. Mü’minler bu kardeşliğin gereğini de yerine getirmelidir. Şayet kardeşlerden biri ya da birkaçı ihtiyaç sahibiyse o kardeşimize yardımcı olmamız lazım. Bu maddi, manevi veya başka bir şekilde olabilir. Müslümanın sorumluluk sahibi olması ve kardeşlik bilincini zirveye taşıması gerekir. Böylece kardeşler birbirlerinin dertleriyle dertlenir, birbirlerini terk etmezler. Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde, ‘Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse; Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Her kim de bir Müslüman’ın bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir.’ buyurmaktadır. Yaşanan deprem ve sel felaketlerinde alın teriyle kazanılan değerlerin kaybolduğuna hep birlikte şahit olduk. Kardeşliğimizi devam ettirmek hepimizin ortak sorumluluğudur.”  diye konuştu.

“KARDEŞLERİMİZE BAYRAM SEVİNCİ YAŞATALIM”

İslam ahlakı gereğince Müslümanın çevresine karşı duyarlı davranması gerektiğini belirten Dr. Coşkun, Mali ibadetlerimizden olan zekat ve fitrelerimizi yakınlarımızdan başlamak suretiyle dağıtmak gerekir. Fakat Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerden sonra bölgedeki kardeşlerimiz daha fazla ihtiyaç sahibi olmuşlardır. Bölgede yaşananlara tanıklık edenlerin ifadesiyle, ‘Adeta bir kıyamet yaşanmış, sonrasında ise en zengini ile en fakiri bir ekmek alabilmek için aynı sıraya girmiştir.’ Bu süreçte hayırsever vatandaşlarımız elinden gelen gayreti gösterdiler. Bizlerde zekat ve sadakalarımızı deprem bölgesindeki kardeşlerimize ulaştıralım. Türkiye Diyanet Vakfı’nın zekat hesabına yatırılan meblağlar bizzat ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Zekatların il ve ilçe müftülükleri ile din görevlileri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması en sağlıklı ve doğru yoldur.” şeklinde konuştu.

  1. MEDET COŞKUN’UN GİRESUN PROGRAMI

Dr. Medet Coşkun, iki günlük Giresun programı kapsamında Tirebolu’da Düzköy Köyü Mevlana Erkek Kur’an Kursu, Merkez Kız Kur’an Kursu, iş insanları ve İlçe Müftülüğü çalışanlarını ziyaret etti. Öğle namazında Yunus Emre Camii’nde gerçekleştirilen cemaat buluşmasına katılan Coşkun, Şehit Yunus Yılmaz İmam Hatip Lisesi’nde konferans verip, ikindi namazında Hamam Mahallesi Camii’nde cemaate hitap etti. İftar programına katılan Dr. Coşkun teravih namazı öncesi Körliman Mahallesi Camii’nde vaaz vererek birinci gün çalışmasını tamamladı.

Programın ikinci günü Giresun il merkezinde bulunan Dr. Coşkun, Batlama Erkek Kur’an Kursu, Çıtlakkale 4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu, Çıtlakkale İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu ve Serpile Hatun İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu’nu ziyaret etti. Hacı Miktat Camii’nde vaaz veren Dr. Coşkun, namaz sonrası sanayi esnafını ziyaret etti. Mimar Sinan Anadolu Lisesi’nde konferans veren Dr. Coşkun İl Müftülüğü sosyal medya stüdyosunda gerçekleştirilen programın konuğu oldu. Bulancak Sarayburnu Camii’nde teravih namazı öncesi vaaz veren Dr. Coşkun programını tamamlayarak Giresun’dan ayrıldı.

REKLAM ALANI