Ercan Ayhan: Bu nasıl adalet?

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanvekili Ercan Ayhan, “Bağ-Kurlu esnafımız 9 bin günle, yanında çalışan işçi 5 bin 900 günle emekli olmaktadır. Bu nasıl adalet” diye sordu.

Ercan Ayhan: Bu nasıl adalet?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.03.2023
117
A+
A-

Ayhan, EYT düzenlemesi kapsamında TBMM tatile girmeden ek bir madde ile Bağ-Kurlu esnafın ve staj mağdurlarının EYT’den faydalandırılması gerektiğini belirtti.

GESOB Başkanvekili Ayhan, “Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili yapılan düzenlemeler çok sayıda vatandaşı sevindirse de esnaf ve sanatkârlarımız bu düzenlemeden faydalanamamanın burukluğunu yaşıyor. En kısa zamanda EYT düzenlemesine ek bir madde ilave edilerek esnaf ve sanatkârımız ile staj mağdurlarının da EYT’den faydalanmasının önü açılmalı. Emeklilik şartlarının düzenlenmesi için prim gün sayısı eşitlenerek norm birliği sağlanmalıdır. Çok sayıda kişi EYT ile gencecik yaşta emekli olmak için mücadele verirken esnafın aradaki prim farkını yatırabilmek için 7-8 sene çalışması gerekiyor” dedi.

“MAĞDURİYETLER ARTTI”

Emeklilik hakkı kazananlara eşit muamele yapılması gerektiğinin altını çizen Ercan Ayhan şunları kaydetti;

“Günde 18 saat çalışan esnaf 9 bin prim gününde emekli olurken 8 saat çalışan SSK’lının 7 bin 200 günde emekli olması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Mağduriyetin ortadan kalkması için esnafımız da SSK’lılar gibi 7 bin 200 prim günü ile emekli olabilmelidir. EYT düzenlemesi esnafımızın bu sorununu gidermediği gibi geriye dönük borçlanma hakkı verilmediği için mağduriyetleri artırdı. Oysa esnafa sağlanacak geriye dönük borçlanma hakkı ile devlete önemli bir gelir kaynağı sağlanır.”

REKLAM ALANI