Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin

İl Müftülüğünce vatandaşlara yönelik “Zekat Bilgilendirme Toplantıları” düzenlendi.

Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin
REKLAM ALANI
Yayınlama: 10.04.2023
23
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla il müftülükleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Zekat Bilgilendirme Toplantıları” sürüyor. Bu kapsamda Giresun İl Müftülüğü tarafından çeşitli programlar ve toplantılar düzenlendi. Tirebolu Körliman Mahallesi Camii’nde gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak katılan İl Müftüsü Ramazan Topcan, Başkanlığın zekat hizmetleri konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

İl Müftüsü Topcan, tüm ibadetlerde olduğu gibi zekat ibadetinde de topluma rehberlik ettiklerini belirterek, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliği ile hayırsever vatandaşlarımızın zekatlarını yurt içinde ve yurt dışında özellikle depremzede kardeşlerimiz başta olmak üzere olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmak, Müslüman kardeşlerimizle yardımlaşma, dayanışma konusundaki çabaları desteklemek, zekatın sadece Ramazan döneminde değil yıl boyunca etkin bir şekilde toplanmasını sağlamak amacıyla; ‘Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin’ temasıyla projesi başlatılmıştır. Bu proje kapsamında bugün Tirebolu ilçemizdeyiz yarın ise Giresun Merkez’de olacağız inşallah.” dedi.

“ZEKAT, YARDIMLAŞMANIN İBADET HALİNİ ALMIŞ ŞEKLİDİR”

Zekatın sosyal açıdan İslam toplumunun temel yapı taşı olduğuna işaret eden Müftü Topcan, “Konu üzerinde hemen ifade etmek isterim ki zekat; ihtiyari bir ibadet değil farz bir ibadettir. Zekat, fakirin zengindeki hakkıdır. Zaman gelmiş yerine getirmeyenler tehdit bile edilmiştir. Zekat; ferdi, sosyal, ahlâki, iktisadi, hatta siyasi yönleri olan çok yönlü bir ibadettir. Zekat; zengin ve fakir sınıflar arasındaki yardımlaşmanın ibadet halini almış şeklidir. İyiliğe erişmenin ve muttakî bir Mü’min olabilmenin en önemli şartlarından birisi; zekattır. Zekat; insandaki hırs ve cimrilik gibi kötü huyları gidererek, yerine cömertlik, iyilik, merhamet ve hayırseverlik gibi güzel huyları yerleştiren bir ibadettir. Zekat hala en çok istismar edilen bir konudur, bunun önlenmesi için de el birliği ile çalışmalıyız.” diye konuştu.

“ZEKAT HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI MİLLETİMİZİN HİZMETİNDE”

Vatandaşların emaneti olan zekat, sadaka, fitre ve bağışları büyük bir titizlikle ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını ifade eden Müftü Topcan şu ifadelere yer verdi: “Kardeşlerim! Yakın tarihte millet olarak yaşadık, şahitler olduk. Birtakım ihanet odaklarının Müslümanların samimi duygularını istismar ederek topladıkları zekat, fitre ve kurbanları nasıl kendi karanlık emelleri için kullandıklarını.  Bu tür girişimlerin önüne geçmeliyiz. Bundan hareketle Başkanlığımız bünyesinde özel bir birimin kurulmuş olması Başkanlığımızın konu üzerindeki hassasiyetinin bir ifadesidir. ‘Zekat Hizmetleri Daire Başkanlığı’. Namaz, hac ve benzeri ibadetlerde olduğu gibi zekat ibadetinde de aziz milletimize rehberlik etmeliyiz.”

“2023 RAMAZAN VE ZEKAT İYİLİK BULUŞMALARI”

Giresun İl Müftülüğü ev sahipliğinde “Ramazan ve Zekat İyilik Buluşmaları” programları gerçekleştirildi. Program çerçevesinde Giresun’da bulunan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Medet Coşkun iki gün boyunca bir dizi ziyaret ve program gerçekleştirdi.

Dr. Medet Coşkun, zekatın mahiyeti, TDV’nin yurt içi ve yurt dışı zekat organizasyonları ve depremzedelere yönelik faaliyetler hakkında bilgi verdi. Dr. Coşkun, 6 Nisan Perşembe günü Tirebolu’da esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Düzköy Mevlana Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nu ziyaret eden Dr. Coşkun, Şehit Yunus Yılmaz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde konferans verdi. Hayırsever iş insanlarının buluşturulduğu iftar programına da katılan Dr. Coşkun birinci gün çalışmalarını bu şekilde tamamladı.

REKLAM ALANI