Miraç Kandili dualarla idrak edildi.

Espiye İlçe Müftülüğünce  Mescidi Aksa  Camii’nde Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Miraç Kandili dualarla idrak edildi.
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.02.2023
20
A+
A-

Miraç Kandili dolayısıyla Espiye genelinde düzenlenen programlarda eller semaya, diller duaya, gönüller Mevla’ya yöneldi.

Vatandaşlar Miraç Kandili’ni idrak etmek için namaz kılıp dua etti.

Espiye’de vatandaşlar Miraç Kandili dolayısıyla camilere akın etti.  Espiye ve Soğukpınar genelindeki camilerde programlar düzenlendi.

Miraç Kandili’ni idrak etmek için akşam namazında  camilere gelen cemaat, namazlarını kıldıktan sonra okunan Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim tilavetini huşu içinde dinledi.

Beş vakit namazın farz kılındığı, Allah’a şirk koşmayanların bağışlanacağı müjdesinin verildiği ve “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son iki ayetinin vahyedildiği “İsra ve Miraç mucizesi” hadisesi olarak Kur’an’da geçen Miraç Kandili’nde eller semaya, diller duaya açıldı.

Espiye İlçe Müftülüğünce  Mescidi Aksa  Camii’nde Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Programda, din görevlilerince Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, salat-ü selam, ilahi ve mevlitten bahirler okundu.

İlçe Müftümüz Osman Gülbe , “Miraç Kandili Özel Programı”na katılarak gecenin önemi hakkında sohbet gerçekleştirdi. İlçe Müftümüz Gülbe , depremden etkilenenler, İslam alemi ve tüm insanlık için dua etti.

Miraç Kandili’nin içinde birçok ilahi hikmeti ve barındıran bir gece olduğunu belirten  Müftümüz Gülbe, “Bu mübarek gün ve gecelerde Rabbimizden bağışlanma dileyelim, günahlarımıza tövbe edelim. İnsanlık için hidayet rehberi olarak gönderilen kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okuyalım. Kaza namazları kılalım, nafile namaz kılalım.   Anne ve babalarımız hayatta ve yanımızda ise onların hayır dualarını alalım. Yakın ve uzak akrabalarımızın, komşularımızın kandillerini tebrik ederek hal hatırlarını soralım.  Her zamankinden daha fazla yardımlaşmaya ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeye vesile olacak sadakalar verelim, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olalım. Kırgın, dargın olduğumuz kimselerle barışalım. Bu vesile bir kere daha Miraç Kandili’nizi ve Mübarek Üç Aylarınızı tebrik ediyor, bu mübarek gün ve gecelerin şehrimize, Ülkemize ve tüm insanlığa rahmet, bereket ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği 10 ilimizde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, geride kalan ailelerine ve aziz milletimize sabırlar diliyorum.” dedi.

Kur’an tilavetine katılanlara ilçe müftülüğünce ve hayırseverler tarafından kek,meyve suyu ile kandil simidi dağıtıldı.

(FİKRET BIYIK)

REKLAM ALANI