Osman Ağa ve Millî Mücadele şehitlerimizi anacağız

Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarından, Atatürk’ün Muhafız Birliği Komutanı Milis Piyade Yarbay  Osman Ağamızı vefatının 100. yılında gurur, minnet ve şükranla anacağız.

Osman Ağa ve Millî Mücadele şehitlerimizi anacağız
REKLAM ALANI
Yayınlama: 01.04.2023
40
A+
A-

Anma programlarında, kurtuluş günü bulunmayan Giresun’un vatan savunmasında oluşturduğu 42. ve 47. Gönüllü Alayların verdiği mücadele bir kez daha anlatılacak.

Millî Mücadele’de tarih yazan 47. Giresun Gönüllü Alayı Komutanı Osman Ağa ve Millî Mücadele Şehitlerimiz için düzenlenecek olan tören programı şu şekilde:

1 NİSAN 2023 CUMARTESİ:

21.30: Giresun Belediyesi Düşünce Okulu: Söyleşi- İlknur Bektaş (Araştırmacı-Yazar), Vefatının 100. Yılında Giresun’un cesur ve vatansever Milis Komutanı, Atatürk’ün Fedaisi, Cumhuriyet şehidi, Milli Kahraman Osman Ağa.

2 NİSAN 2023 PAZAR:

10.30: Osman Ağa Meydanı: Saygı Duruşu, İstiklal Marşı, Anıta Çelenk Bırakılması.

10.45: Osman Ağa Meydanı: Konuşmalar- Hüseyin Gazi Menteşeoğlu, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu (Günün anlam ve önemi adına)

11.30: Giresun Kalesi Anıt Mezar Önü: Kur-an Tilaveti ve Dua.

ŞENLİKOĞLU: “OSMAN AĞA GİRESUN’UMUZUN EN ÖNEMLİ DEĞERİDİR”

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Milli Mücadele Kahramanı Milis Yarbay Osman Ağa’nın vefatının 100. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Şenlikoğlu mesajında: “Yarbay Osman Ağa Giresun’da 42. ve 47. Gönüllü Alaylarını kurarak, vatan savunmasında etkin rol oynayan omuz omuza ölüme yürüyen Giresun Uşakları’nın da fedakârlıklarıyla bizlere gururla anlattığımız işgal edilemeyen bir şehir bırakmıştır.“ dedi.

Osman Ağa’nın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunda, Karadeniz’de Türk’ün var oluşunda ve Pontus hayallerinin sona ermesinde etkin rol oynayan ve 40 yaşında hayata veda eden, cesur, gözü pek, bir yiğit olduğunu anlatan Başkan Şenlikoğlu şöyle devam etti:

“Osman Ağa ve Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan milletin var olma mücadelesi için kurdukları 42. ve 47. Gönüllü Alaylarla büyük bir destan yazmışlardır. Osman Ağa ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda 6 bin Giresunlu milis ile birlikte cepheden cepheye süren eşsiz mücadeleleri sonucunda bugün işgal görmemiş bir şehirde Belediye Başkanı olarak görev yapmanın onurunu yaşıyorum. Bu toprak adına şehit düşmüş Osman Ağa ve kahraman dedelerimiz bizlerin onur madalyalarıdır. Şehrimizin ve kahraman alayların fedakarca bu memleketin geleceğinde ne kadar etkili olduklarını bu ülkeye anlatmalıyız. Millet yoluyla canıyla ve malıyla bedel ödeyen Osman Ağa ve toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

REKLAM ALANI