Sıfır Atık Projesi dünya markası oldu

Şenlikoğlu: “Sıfır atık projesi kapsamında önemli çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Sıfır Atık Projesi dünya markası oldu
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.03.2023
27
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Projesi dünya markası oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun aldığı kararla her yıl 30 Mart günü ‘Uluslararası Sıfır Atık Günü’ olarak tüm dünyada kutlanıyor.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Şenlikoğlu mesajında: “Herkesin değerleriyle kucaklaşan, geleneklerine sahip çıkan, aynı zamanda çağdaş, yenilikçi, mavi ve yeşil doğasıyla ünlenen, ‘Fındığın Başkenti, Kirazın Anavatanı’ olan şehrimiz için vatandaşlarımızın da projelerimize katılım sağladığı bir şehir oluşturmak için çalışıyoruz.” diyerek şöyle devam etti:

“Sıfır Atık Projesi; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumlarının gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağından ayrı bir şekilde toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanmaktadır.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Sıfır Atık Hareketi’nin, bugün hem ülkemizin çevresine, doğasına ve ekonomisine yaptığı katkıyla hem de aldığı uluslararası ödüllerle milletimizi gururlandırmaya devam etmektedir.

Bizler de vatandaşlarımızın da destekleriyle atıklarımızı kaynağında ayrıştırarak atıklarımızın geri kazanımını sağlıyor ve hepimizin hayal ettiği, gelecek kuşaklara daha güzel daha temiz bir Giresun bırakmak için çalışıyoruz.

Bu anlamda yaşayan ve yaşatan bir Giresun için tüm vatandaşlarımızın ‘Sıfır Atık’ hareketine katılımlarını önemsiyor, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nü kutluyorum.”

REKLAM ALANI