Son başvuru tarihi 15 Haziran 2023!

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, buzağı desteklemesi 2022 yılı 2’nci dönem müracaatlarının başladığı bildirildi.

Son başvuru tarihi 15 Haziran 2023!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.04.2023
22
A+
A-

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konuyla ilgili açıklama şöyle; “Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülecek olan 2022 yılı buzağı desteklemesinden;120 gün yaşamış ve programlı aşıları tamamlanmış olan Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarına kayıtlı 2022 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacaktır. Buzağı desteklemesinden yararlanmak için; damızlık sığır yetiştiricileri birliğine üye yetiştiriciler birlik aracılığıyla, birlik üyesi olmayan yetiştiriciler ise il/ilçe müdürlüklerine şahsen dilekçe ile başvuru yapacaktır. Buzağı Desteklemesi için 2’nci Dönem başvuruları 15Haziran 2023 tarihinde sona erecektir. Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı aranmaktadır. 1’inci dönem desteklemeye müracaat eden yetiştiricilerin, 2’nci dönem için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yoktur. Buzağıların analarında, ilkine buzağılama yaşı 510-960 gün arasında veya destekleme kapsamındaki buzağılaması ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre 235-600 gün olmalıdır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır. Destekleme kapsamında;

1)Tabii tohumlamadan doğan buzağılar için buzağı başına 700 TL destek verilecektir.

2)Suni Tohumlamadan doğan buzağılar için buzağı başına 900 TL destek verilecektir.

3)Soykütüğüne kayıtlı analardan suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için(süt ölçüm kriterlerini yerine getirmiş) birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere, işletmenin soykütüğü sınıfına göre buzağı başına fark ödemesi yapılacaktır.

4)Döl kontrolü kapsamındaki boğaların sperması ile suni tohumlamadan doğan buzağılar için buzağı başına ilave 100 TL ödeme gerçekleştirilecektir.

Tebliğe göre “buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından” yetiştiriciler sorumlu olacaktır.

Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz; Giresun merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüze, ilçelerde ise Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerimize başvurabilirler.”

REKLAM ALANI