Uyuza dikkat!

Giresun Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Aybüke Koç, halk arasında uyuz olarak bilinen Skabiyes Hastalığı hakkında bilgilendirme yaparak, uyarılarda bulundu. Dr. Koç, uyuz hastalığının hominis isimli parazitin neden olduğu çok kaşıntılı ve bulaşıcı bir hastalık olduğunu kaydetti.

Uyuza dikkat!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.01.2024
18
A+
A-

Koç, “Salgınlara neden olabilmekte bu nedenle bakım evleri, yurtlar, yatılı okullar ve toplu yaşanılan yerlerde daha sık görülmektedir” dedi.

“KİŞİDEN KİŞİYE 15-20 DAKİKADA BULAŞIYOR”

Uyu hastalığının kişiden kişiye 15-20 dakikalık yakın temas yoluyla bulaşabildiğine dikkat çekerek şunları kaydetti;

“Parazit kişiye bulaştıktan 4-6 hafta sonra özellikle geceleri ve sıcakta artan kaşıntı ile kendini gösterir. El parmak aralarında, el bileklerinde, koltuk altlarında, bel bölgesinde, ayak ve kalçalarda kaşıntı ortaya çıkabilir. Çocuklarda avuç içinde ve ayak tabanlarında da kaşıntı olmaktadır. Hastalığın diğer bulguları ise dermatologların yaptığı muayene ile saptanabilmektedir. Tedaviyi aynı ortamı paylaşan tüm bireyler eş zamanlı uygulamalıdır. Kişilerin aktif şikâyeti olmasa da beraber tedavi alınması oldukça önemlidir. Başarılı bir tedavi sonrası kaşıntı ve hastalık bulguları 2-6 hafta kadar devam edebilmektedir. Artarak devam eden bir salgın olması nedeniyle erken tedavi ve temas yoluyla oluşabilecek bulaşı önlemek için dikkatli olunmalıdır. Uyuz hastası ve evde beraber yaşadığı kişiler tarafından kullanılan giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir. Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalıdır. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama üç gün saklanması gerekir. Ayrıca zemin ve mobilyalar elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.