Diyabet hastalarına göz sağlığı uyarısı!

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zaim, diyabetin göze olan etkileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyabet hastalarına göz sağlığı uyarısı!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.11.2023
20
A+
A-

Metabolik bir hastalık olan diyabetin, kan şekeri düzeyinin kontrol edilemediği bir durum olduğunu söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nükhet Zaim, “Diyabet hastalığı olan bireylerde göz sağlığı da risk altındadır.nDiyabetik retinopati, diyabetin en yaygın göz komplikasyonları arasında yer almaktadır” dedi.

DİYABETİN SEBEP OLDUĞU GÖZ HASTALIKLARI

Diyabetin en yaygın göz komplikasyonları arasında diyabetik retinopatinin yer aldığını söyleyen Op. Dr. Zaim, “Diyabetik retinopati, diyabetin en yaygın göz komplikasyonları arasında yer almaktadır. Yüksek kan şekeri seviyesi, gözdeki kan damarlarına zarar verebilir ve görme problemlerine yol açabilir. Diyabetik retinopatide, kan damarları şişebilir, sızabilir veya tıkanabilir. Tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir. Diyabet, katarakt riskini de artırabilmektedir. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır ve bu bulanıklık görme kaybına neden olabilir. Diyabete sahip kişilerde katarakt gelişme olasılığı daha yüksektir. Tüm bunların yanı sıra, diyabete sahip kişilerde glokom riski daha yüksektir. Glokom, göz içi basınçtaki artış sonucunda optik sinirin hasar görmesiyle karakterize edilen bir hastalıktır. Diyabeti olan kişilerde glokom gelişme riski artmaktadır” şeklinde konuştu.

“GÖZ MUAYANESİ İHMAL EDİLMEMELİ”

Diyabeti olan kişilerin alınacak önlemlerde göz sağlıklarını koruyabileceklerini belirten Op. Dr. Zaim, “Diyabetin iyi kontrol altında tutulması önemlidir. Kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması göz sağlığını korumaya yardımcı olacaktır. Diyabeti olan bireylerin düzenli göz muayenelerini yaptırmaları önemlidir. Erken teşhis tedavi şansını artırabilir. Kan basıncının kontrol altına alınması, göz komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir” açıklamasında bulundu.

“SİGARA VE ALKOL GÖZ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeninin diyabetin kontrolü ve dolayısıyla göz sağlığının korunması için önemli olduğunu sözlerine ekleyen Op. Dr. Zaim, “Sigara içmek ve alkol tüketmek göz sağlığına olumsuz etki yapabilir. Diyabetli bireylerin sigara ve alkol tüketimini azaltmaları önem taşımaktadır. Sonuç olarak, diyabet göze olumsuz etkiler yapabilmektedir. Bu nedenle diyabeti olan kişiler ilgili önlemleri almaları ve düzenli olarak göz muayenelerine gitmeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.