Down sendromlu çocuklar kahvaltıda buluştu!

Medical Park Ordu Hastanesi 21 Mart Down Sendromlular Günü nedeniyle kahvaltı düzenledi. Hastanedeki kahvaltıya Down Sendromlu çocuklar ve öğretmenleri ile birlikte 25 çocuk katıldı. Palyaço eşliğinde düzenlenen kahvaltıda DownSendromlu çocuklar eğlenceli vakit geçirdiler.

Down sendromlu çocuklar kahvaltıda buluştu!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.03.2023
19
A+
A-

Düzenlenen kahvaltıya Medical Park Ordu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ergelen, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Sağra, Romatoloji Uzmanı Dr. Ali Uğur Ünal,Psikoloji Bölümü’nden Psikolog İrem Naz Kırım ve Fizyoterapist Duygu Soysal, katılarak DownSendromlularla yakından ilgilendi. Kahvaltı ile başlayan organizasyon, palyaço gösterisi ile devam etti. Eğlenceli dakikalar yaşayan DownSendromlu çocuklar, oyun oynayarak, dans ederek gönüllerince eğlendi. Etkinlik çekilen toplu fotoğrafların ardından sona erdi.

“SEVGİYE İHTİYAÇLARI VARDIR”

Downsendromlu bebeklerin sevimli bir görünüme sahip olduklarını ve her bebek gibi sevgiye çok ihtiyaçları olduğunu söyleyen Fzt. Duygu Soysal, “Bu bebekler diğer bebekler gibi ağlayan, beslenmek isteyen ve sevgiye ihtiyaç duyan bebeklerdir. Yassı bir yüze sahiptirler, basık burun kökleri vardır ve boyunları kısadır. Kulakları küçük olur, dil dışarıda durur, el ve ayakları küçüktür. Avuç içlerinde tek bir avuç için çizgisi vardır. Parmakları kısadır” şeklinde konuştu.

“İYİ BİR EĞİTİMLE ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATABİLİRLER”

Downsendromlu çocuklarda eğitimin çok önemli olduğunu ve erken başlanması gerektiğini söyleyen Fz. Duygu Soysal, “Eğitimler özel rehabilitasyon merkezlerinde uygulanmaktadır. Motor gelişiminin desteklenmesi açısından ilk haftalardan itibaren fizyoterapi programları uygulanmalıdır. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, alternatif terapiler ve oyun grupları ile olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu çocuklar toplum içinde hayat kurabilecek ve önemli başarılara imza atabilecek düzeylere gelebilirler. Burada önemli olan, mevcut kapasitenin maksimum düzeyde kullanılması ve uygun desteklerin verilebilmesidir” dedi.

REKLAM ALANI