Kıbrıs’ta neler oluyor?

Yayınlama: 30.05.2024
12
A+
A-

Neler olmuyor ki!

Bugün “sadece” üç olaydan bahsedeceğim.

1.Özellikle adanın kuzeydoğusundaki Karpaz bölgesinde yoğunlaşan başıboş eşeklerin durumu neredeyse ülkeyi ikiye bölmüş durumda.

Karpaz halkı, eşeklerin kazalara yol açması ve tarlalara zarar vermesinden şikâyetçi.

Ama bir de ‘eşeklere dokunmayın’ diyenler de var.

Sayıları birkaç bin olarak nitelenen eşekler Karpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı’na giden turistlerin araçlarının önüne çıkarak “ehli ve doğal” bir biçimde yiyecek almayı alışkanlık haline getirmiş durumda.

2.Kırmızı et güneyde, kuzeyin yarısı kadar fiyattadır. Bunun için Kurban Bayramı öncesi hükümet yaklaşık 60 ton et ithal etme kararı almış ama fiyatların düşmemesi için bunu protesto eden “yerli”hayvan üreticileri başbakanlık binası önünde eyleme başlamış,  bina önündeki demir kapılar kırılmıştır. Eyleme sendikaların yanı sıra muhalif siyasi partilerde görev yapan milletvekilleri de katılmış, hükümetin et ithali konusunda geri adım atması isteyerek, buna uyulmaması durumunda hükümetin istifa etmesini istemişlerdir.

Hayvancılar, Başbakan Üstel’in kendilerini Meclis’e davetini de reddetmişler ve canlı hayvan satışını 1 ay süreyle durdurduklarını açıklamışlardır.

  1. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı Ercan Havalimanı’nı da etkileyen ve uçakların zaman zaman büyük sıkıntı yaşadığı GPS sorunlarının “bölgedeki savaşlardan kaynaklandığını” söylemiştir.

Eşek konusuna Denktaş’la nokta koyalım.

1.Türkiye ve Türklük karşıtı “Kıbrıslı” muhalif grupların “Türk- Rum yoktur, Kıbrıslı vardır” diyerek özellikle ‘Kıbrıslı’ kimliğini öne çıkarmak istemesi üzerine Denktaş, “Kıbrıslı diye bir millet yoktur. Adada Türkler ve Rumlar vardır. Sadece eşekler gerçek Kıbrıslıdır” demişti.

2.Peki, hayvancılar, sendika ve muhalif milletvekilleri ile birlikte Başbakanlığın demir kapılarını nasıl kırarlar?

Polis, asker yok mudur?

Kapı kırmak “demokrasi” midir?

3.Ve… Arıklı…

Hangi “savaş”?

Filistin meselesinden; Antalya, Mersin, Adana, Hatay; Suriye, Lübnan, Mısır…

Güney Kıbrıs etkilenmiyor da bir tek Türk Kıbrıs mı etkileniyor?

Yoksa bilmediğimiz, duymadığımız, görmediğimiz başka bir “savaş” mı var?

Kıbrıs şimdilik, bugünlük bu kadar.

Yarın neler olur bilemeyiz…

REKLAM ALANI