‘Fast food’lara sıkı denetim!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın daha önceden denetim yapılacağını duyurmasının ardından ilgili yerlerdeki denetimler başladı.

‘Fast food’lara sıkı denetim!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.01.2024
16
A+
A-

Bakan Yumaklı, özellikle ” fast food” şeklinde tabir edilen hızlı gıdaları üretip bunları toplu halde tüketime sunan işletmelerde kullanılan kızartma yağlarına yönelik tüm illerde 10 gün sürecek denetimlerin başladığını 2 gün önce duyurmasının ardından Giresun’da da denetimler yapıldı. Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın talimatları ile ülkemiz genelinde başlatılan ‘fast food’ tabir edilen hızlı gıdaları üreten ve tüketime sunan işletmelerde kullanılan ‘kızartma yağlarına’ yönelik denetimler kapsamında; Giresun ilimiz genelinde gıda kontrol görevlilerimiz denetimlerine devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan Bakan Yumaklı, 2 gün önce şu açıklamayı yapmıştı:

“Ülkemizde özellikle fast food tarzı hızlı gıda üreterek toplu tüketime sunan işletmelerde oluşabilecek riskleri bertaraf etmek ve kamu sağlığı ile tüketicilerin, gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla kızartmada kullanılmakta olan yağlara ilişkin denetimlere bu dönemde ağırlık vermekteyiz. Bakanlığımızca rutin olarak yıl boyunca yapılan risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten, farkındalığı artırmak amacıyla, 10 gün boyunca, toplu tüketim yerlerinde kızartmada kullanılmakta olan katı ve sıvı yağlara ilişkin denetimler, bugün itibarıyla başlatmıştır. 81 ilde yürütülecek çalışmalar kapsamında toplu tüketim yerlerine 7 bin 500 kontrol görevlisince denetimler gerçekleştirilecektir. Bu arkadaşlarımız denetimlerde polar madde, asit sayısı ve kızartma yağ sıcaklığı gibi hususlara bakacaklar.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.