Giresun İİMEK olağanüstü toplantı gerçekleştirdi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığının 2024/36 sayılı “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu genelgesinde belirtilen hususları görüşmek üzere Olağanüstü toplandı.

Giresun İİMEK olağanüstü toplantı gerçekleştirdi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.02.2024
18
A+
A-

Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Yakınoğlu başkanlığında gerçekleştirilen kurul toplantısı, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileriyle meslek odası ve STK’ların temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşma yapan Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Yakınoğlu, Giresun’da mesleki eğitim faaliyetlerinde gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

Yakınoğlu, tüm kurum ve kuruluşların uyumunun devamı ve iş birliği imkanlarının geliştirilmesiyle mesleki eğitimde yakalanan seviyenin daha da yukarılara çıkacağını vurguladı.

Toplantıda daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu tarafından kurul üyelerine yapılan sunumda; İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2023-224 eğitim öğretim yılında mesleki ve teknik eğitimde ilimizde yürütülen çalışmalara dair bilgiler paylaşıldı.

Sunumun devamında ise Milli Eğitim Bakanlığının 2024/36 sayılı “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu Genelgesi belirtilen; Mesleki ve Teknik öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitim ve staj çalışmalarında alan/dal derslerinin eğitiminin yapıldığı atölye ve laboratuvarlarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılacak işlemler, Mesleki Eğitim Programı (MEK) kurs teklifleri, ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde işletmelerde mesleki eğitim ve staj yapan öğrencilerin iş kazaları ve meslek hastalılarından korunması, teşhis ve tedavisi için gerekli önlemlerin alınması, işletmeler tarafından öğrencilere mesleki eğitim ve staja başlama öncesinde iş sağlığı ve güvenliği ile iş özgün eğitimlerin verilmesi, mesleki eğitim ve staj yapılacak alanın özelliği, işyeri şartları vb. hususların denetimi, değerlendirilmesi, eğitici/ personel/usta öğreticileri görev sorumlulukları, mesleki ve teknik eğitimde iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının raporlaştırılması başta olmak üzere birçok konuda önemli kurul üyelerine bilgilendirme ve paylaşımlarda bulunuldu.

REKLAM ALANI