Giresun yağlısı Pazar günlerinin vazgeçilmezi!

Türkiye’de pazar günleri kahvaltıda insanlar neyi tercih eder? Tatil günü yapılan kahvaltılarda tercih edilen nedir? Giresunluların tercihi nedir?

Giresun yağlısı Pazar günlerinin vazgeçilmezi!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.01.2024
268
A+
A-

X’te paylaşılan bir harita sosyal medyanın gündemine geldi. Tarım ve Orman Bakanlığında görevli bir doktor, şehirlerin pazar kahvaltılarında neyi tercih ettiklerini araştırdı.

Araştırmasını haritalandıran doktor, bunu X’te paylaştı. Paylaşım sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekerken birçok beğeni aldı. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise günlük kahvaltı ile pazar kahvaltısını karıştırarak eleştirilerde bulundu, bazıları ise kahvaltıyı çeşitlendirecek önerilerde bulundu. Haritada Giresunluların pazar yiyeceği de doğru bir şekilde yer aldı. Giresun Yağlısı ile Giresunluların pazar kahvaltı tercihi bir kez daha tescillendi. Haritada, Orduluların taze bezelye kayganası, Trabzonluların kuymak, Rizelilerin muhlama, Samsunluların katık sündürmesi, Gümüşhanelilerin ise lemis’i, Sivaslıların Sivas katmerini, İstanbulluların Karaköy böreğini, Ankaralıların Ankara simidini, İzmirlilerin ise kumruyu tercih ettikleri yer aldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.