Yoksulluk en çok çocukları derinden etkiliyor

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Kozluca, çocuk haklarını sağlamanın herkesin ve tüm devletlerin görevi olduğunu bildirdi.

Yoksulluk en çok çocukları derinden etkiliyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.11.2023
48
A+
A-

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayça Kozluca, “Çocuk hakları dünya üzerindeki bütün çocukların eğitim sağlık barınma fiziksel psikolojik ve cinsel sömürüye karşı koruma gibi haklarının hepsini birden tanımlamak için kullanılan evrensel bir kavramdır” dedi.

Kozluca yayımladığı 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü mesajında, “Ne yazık ki ülkemizde milyarlarca çocuk yoksullukla, çocuk işçiliğiyle eğitimde ki kopuşla küçük yaşta evlenme, cinsel istismarla yaşadıkları sorunlar her geçen gün derinleşiyor. Okuldan koparılan işçi olmaya zorlanan tarikatlara mecbur bırakılan istismara maruz kalan küçük yaşta evlendirilen kız çocukları bu ülkenin çocukları” ifadelerini kullandı.

Derinleşen yoksulluk artan işsizlik haklara yönelik saldırıların en çok çocukları derinden etkilediğini belirten Kozluca şunları kaydetti;

Türkiye’de çocukların olması gerektiği en önemli yer okulken binlerce çocuk okuldan kopmuş durumda ekonomik krizle okuldan koparılan çocuklar ne yazık ki aile ekonomisine katkı sağlamak için çalıştırılıyor kız çocukları ise küçük yaşta zorla evlendiriliyor. Binlerce çocuk suça itiliyor 168 bin çocuk bakıma muhtaç derinleşen yoksullukla birlikte çocuklar sağlıklı beslenemiyor ileriye dönük zaman içinde çocuklarda fiziksel ve psikolojik hastalıkların artmasına neden olan bu durumda okullarda bir öğün yemek haklarından da mahrum bırakılıyor. Çocuk ve Çocuk haklarına ilişkin düzenlemeler günlük ihtiyaçlara ve politikalara göre çocuğun yüksek yararını esas alan bütünlüklü politikalar içinde ele alınmalıdır. Sosyal devlet gereği her çocuk devlet sorumluluğu altındadır. Çocuklarımızın sağlık barınma eğitim gibi tüm ihtiyaçlarını devlet karşılamak zorundadır. Toplumların ilerlemesi ve sürdürülebilir kalkınma için çocukların iyi bir şekilde yetişmesi ve gelişmesi gerekir. Çocuk haklarına yönelik teşvik ve kanunların bu sebeple oldukça önemli oluyor ve bunu sağlamak bizlerin ve tüm devletin görevidir. Tüm çocukların eşit özgür ve mutlu bir geleceğe sahip olabilmesi için mücadeleye her zaman devam edeceğiz. 20 Kasım dünya çocuk hakları günü tüm dünya çocuklarının eşit adil bir dünyada yaşamasının hepimizin sorumluluğu olduğunu hatırladığımız gün olsun.”

REKLAM ALANI