Vali Serdengeçti önderliğinde deniz ve plaj temizliği

Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, dün Türkiye Çevre Haftası kapsamında düzenlenen deniz ve plaj temizliği etkinliğine katıldı.

Vali Serdengeçti önderliğinde deniz ve plaj temizliği
REKLAM ALANI
Yayınlama: 06.06.2024
66
A+
A-

Cumhurbaşkanlığının 2022/3 sayılı “Türkiye Çevre Haftası Genelgesi” gereğince bu yıl “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla kutlanan Türkiye Çevre Haftası etkinlikleri, Giresun Valiliği himayelerinde ve Giresun Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü koordinasyonunda başladı.

Giresun Belediyesi Plajlar bölgesinde toplanan kalabalık grup, çevreye atılan çöpleri topladı. Etkinliğe sivil toplum kuruluşları, öğrenci grupları, çevre gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı. Vali Serdengeçti, yaptığı konuşmada, “Hepimizin ortak evi olan dünyamızı korumak ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak hepimizin sorumluluğudur” dedi.

Giresun Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Sualtı Arama Kurtarma ekiplerinin deniz temizliği yapmasının ardından plaj temizliği, Giresun Belediyesi Plajlar bölgesinden Giresun Merkez istikametinde devam etti. Dalgıçlar denizin altındaki atıkları çıkarırken, gönüllüler plajda birikmiş çöpleri topladı. Toplanan atıklar, geri dönüşüm merkezlerine gönderilmek üzere ayrıştırıldı.

Etkinlik, denizlerimizin ve doğal çevrenin korunması, denizler ve iklim değişikliği ilişkisinin işlenmesi gibi konulara dikkat çekti. Ayrıca, denizlerimizin kirlenmeden korunması gerektiği ve yaşamın denizlere bağımlı olduğu bilincinin topluma yayılması hedeflendi. Vali Serdengeçti başta olmak üzere il protokolü, daire amirleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Emniyet Müdürlüğü Teşkilatı, Özel Harekat Timi, sivil toplum kuruluşları (AFAD, İHH, Yeşilay, Kızılay, Gençlik Merkezi Liderleri, İzci Grubu vb.) ile öğrenciler ve çevre gönüllüleri etkinliğe katıldı.

Türkiye Çevre Haftası boyunca Giresun’da çocuk tiyatrosu, tabiat varlıklarının tanıtılması ve çeşitli sergi programları gibi etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinliklerle çevre bilincinin artırılması ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakılması amaçlanıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.